Poziv na unapređenje biosigurnosnih mjera – slinavka i šap


Poštovani dame i gospodo,

Na žalost, pored već potvrđenih slučajeva pojave zaraze slinavka i šap i Njemačkoj i Mađarskoj, dodatne slučajeve ove zaraze imamo i u Slovačkoj. Naime, od strane Nacionalne referentne laboratorije[1] za slinavku i šap (DVU– VU Cvolen, Slovačka) od 21. marta 2025. godine potvrđeni su pozitivni rezultati uzoraka uzetih sa 3 farme goveda u ovoj državi. Riječ je o farmama u Medveđovu, Naradu i Baki u okrugu Dunajska Streda, u blizini slovačko-mađarske granice. U ovim uzgojima ima ukupno ima 2.771 životinja različitih kategorija (1.699 muznih krava, 501 telad, 492 junice i 79 bikova). Ove farme se nalaze od granice sa BiH na 306 km vazdušne linije, što nije mnogo u uslovima kada je riječ o bolesti koja je visoko zarazna. Stvarna udaljenost je značajno kraća, ako se uzme u obzir ugroženo područje (slika 1. u prilogu).

S tim u vezi, molimo sve poljoprivrednike, kupce stoke, otkupljivače mlijeka, te distributore stočne hrane i potrepština stočarske proizvodnje da unaprijede biosigurnosne mjere u svojim lancima proizvodnje odnosno distribucije.  Prije svega molimo sve da prate preporuke i uputstva nadležnih organa za zdravlje životinja, ali da i sami unaprijedite mjere biosigurnosti u vašim poslovnim jedinicama:

  1. Stočari: da naprave dezinfekcione barijere na svojim gazdinstvima; da strogo kontrolišu ulazak divljih ili „stranih“ životinja na njihove farme, da izbjegavaju mješanja stoke sa stokom sa drugih gazdinstava; da zahtijevaju od otkupljivača proizvoda, distributora i drugih partnera da prije ulaska na gazdinstvo izvrše dezinfekciju vozila, ruku i da nose propisanu opremu i drugo u skladu sa preporukama nadležnih organa; one koji planiraju uvesti stoku, da dobro preispitaju svoje odluke i zatraže negativan test na SiŠ, drugo u skladu preporukama nadležnih organa. 
  2. Otkupljivači mlijeka. Preuzmanje mlijeka sa farmi, dovoz odvoz roba (posebno živih životinja) i pružanje usluga: da svi otkupljivače mlijeka, isporučioce hraniva i drugih potrepština nabave prskalice sa dezinfekcionim sredstvima, kojima će tretirati vozila za prevoz prije dolaska u krug gazdinstva i nakon preuzimanja mlijeka. Apelujemo da u svoje objekte uvedu dezbariejere.
  3. Uvoz svježeg sirovog mlijeka. Posebno molimo prerađivače koji uvoze svježe sirovo mlijeko iz zemalja EU, a posebno iz država koje su zabilježile pozitivne slučajeve slinavke i šapa, da uvedu dezbarijere i sve druge mjere opreza da nam se ova kobna bolest ne pojavi u BiH. Ovdje je posebno kritično ukrštanje puteva kamiona koji prevoze mlijeko iz područja gdje je potvrđena zaraza i uvoznika u BiH.
  4. Molimo MUP RS da unaprijedi kontrole kretanja trgovaca živim životinjama i da izvrši njihovo evidentiranje,  i omogući njihovo praćenje putem GPS. 
  5. Tražimo od KzV da donese hitnu odluku da se sve životinje koje ulaze u BiH bez obzira na porijeklo moraju testirati na Slinavku i šap.
  6. Tražimo od proizvođača i distrubitera hraniva da preduzmu sve mjere predostrožnosti, kada je u pitanju nabavka komponenti hraniva ili hraniva iz drugih država, da prate potencijalno ukrštanje puteva sa distributorima hraniva i komponenti sa ugroženih područja u EU. Takođe apelujemo da u svoje objekte uvedu dezbariejere i druge vidove mjera za suzbijanje pojave slinavke i šapa.
  7. Molimo medije za podršku.

Za dezinfekciju se mogu koristiti: Mravlja kiselina, limunska kiselina, hlorni preparati, 2% natrijum hidroksid i druga sredstva po preporuci stručnih lica.

S dužnim poštovanjem i kupujmo domaće!

[1] https://svps.sk/vyskyt-slintacky-a-krivacky-slak-na-slovensku/

Objavljeno  22.03.2025.