Opomene Poreske Uprave


Poštovane dame i gospodo,

Ovih dana su nam počele dolaziti opomene od strane Poreske uprave za plaćanje poreza za prethodne 3 godine, pa čak i ako su nam u 2022. godini davali potvrde da smo sve poreze izmirili. 

Pored toga, prema podacima sa terene, pojedini službenici Poreske Uprave različito tumače aktuelnu situaciju. Sa jedne strane imamo tumačenja da se porez plaća i na podsticaje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tvrde, sa druge strane iz Ministarstva dobijamo informacije da se ne plaća. pa tako pojeidni službenici Poreske Uprave tvrde da se porez na dohodak od samostalne djelatnosti plaća i za subvencije, podsticaje i regrese primljene iz budžeta Republike Srpske, te da će biti dužni da plate porez za taj prihod ne samo ubuduće, nego i unazad, za protekle 3 godine. To tvrde iako član 8. stav 4. Zakona o porezu na dohodak eksplicitno izuzima premije, subvencije i regrese isplaćene iz Budžeta Republike Srpske od oporezivanja porezom na dohodak.

Takođe, pojedinim našim članovima, ali i drugim poljoprivrednicima iz Srpske,  koji su prestali sa obavljanjem ove djelatnosti i prije 5 i više godina, dolazi opomena za plaćanje poreza za zadnje tri godine, a kada oni nisu ni poslovali. Takođe, poljoprivrednici navode da nije tačno propisano šta treba da se vodi, koji papiri i na osnovu čega da se obračuna porez. Kao da se traži da i poljoprivrednici postanu službenici, pa da se bave pisanijama, a ne proizvodnjom. Da poljoprivrednici imaju ostatak dohotka, nebi imali podsticaje i subvencije. Na žalost niko od stručnjaka sa raznih fakulteta i instituta nije napravio stručnu kalkulaciju i da osvrt koja je to proizvodnja rentabilna. Ako je već proizvodnja mlijeka tako rentabilna, kako je u zadnjih 15 godina broj proizvođača pao sa 17.600 na 2.600 proizvođača. Pa tako je samo u žitnici Republike Srpske i BiH 2015. godine bilo 12.000 proizvođača, a 2022. godine 2700 sa tendencijom daljeg pada. U Republici Srpskoj rođeno je 7.000 djece, a od toga 700 na selu. Zar nije dovoljno upozoravajući faktor da se seoske škole zatvarju, ili da u njih ide jedno do petero djece. U školama ima vieš zaposlenih nego djece.To sasvim dovoljno govori da selo umire, a niko ništa ne preduzima. A seljake i dalje guše dodatnom administracijom. Kod toliko državnih službenika država nije mogla napraviti kalkulaciju koliko košta kg pšenice, mesa, litar mlijeka i onda je samo malo trebalo da seljak zaradi i da bude zadovoljan. zar ovo nije dovoljno da se vidi da politike koje se vode prema selu imaju pogrešan smjer. 

S tim u vezi, naše Udruženje je protekle sedmice poslalo zahtjev za sastanak Poreskoj Upravi i zahtjev za tumačenje novnastale sitaucije Ministarstvu finansija. Još uvijek nemamo nikakav odgovor. 

Molimo nadležne (Poreska Uprava R. Srpske i Ministarstvo finansija R. Srpske) da izađu sa jasnim i čistim informacijama o ovom slučaju, a poljoprivrednike da traže od nadležnih u svojim lokalnim zajednicama da se ova situacija riješi u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima kako bi se i eventualna dugovanja za poreze izmirila po zakonu. Smatramo da nema smisla da se nešto plaća, dok nemamo jasnu informaciju od svih nadleženih institucija i od svih službenika Poreske Uprave šta se konkretno traži i ko treba da plati porez.  Jer definitnvo postoje razlike u tumačenju propisa. U trenutnim okolnostima ispada da će biti razlike u plaćanju poreza u zavisnosti od lokalne zajednice i njihovih službenika. 

Ako je poljoprivreda baš tako profitabilna zašto je samo 7 proizvođača mlijeka ispod 40 godina među 100 najvećih? Zašto nema radnika u poljoprivredi? Da li neko misli da će se zemlja sama obrađivati?

Mljekari RS

 

 

Objavljeno  06.02.2023.