INICIJATIVA 0,95 KM ZA 1L MLIJEKA SE ŠIRI REGIONOM
Inicijativa Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS se širi regionom. U formiranu grupu na društvenim mrežama uključilo se stotine proizvođača iz cijele Bosne i Hercegovine, ali i Srbije. O niskim cijenama sirovog mlijeka svjedoči se na svim stranama.
Mirnel Hadrović iz Kaknja (Zeničko-dobojski kanton) koji ima 17 krava navodi da se otkupna cijena mlijeka kreće od 0,53 – 0,65 KM/l. Cijena ne može da pokrije ni osnovne potrebe same proizvodnje, a da se ne govori o zaradi.
Slično je Unsko-Sanskom kantonu. G. Ermin Veladžić, predsjednik udruženja poljoprivrednih proizvođača mlijeka i mesa Unsko-sanskog kantona upozorava na rast cijena osnovnih inputa proizvodnje koji daleko nadmašuju cijenu mlijeka koju farmeri dobijaju koja u tom kantonu na većim farmama prelazi 0,7 KM. Cijena najjeftinijeg 20% koncentrata je 1,06 KM po kg. I moguća je samo avansna uplata. Nema plaćanja nakon sjetve. A odakle platiti kada cijena mlijeka ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje.
O niskim cijenama mlijeka u Srbiji svjedoči i Vladimir Radenković iz Smedereva. Iako Srbija možda ima niže cijene inputa, ipak prosječna cijena mlijeka od 0,30 EUR, odnosno 0,59 KM je stvarno niska. G. Radenković navodi i rast premije po litri za cca 40%, sa 7 na 10 dinara. Ali postavlja se pitanje da li je to dovoljno u ovim uslovima skoka cijena svih inputa proizvodnje.
G-đa Vinka Savić, iz Banjaluke, koja ima 40 krava i član je Upravnog odbora Udruženja Mljekara RS takođe svjedoči o nikada težoj situaciji za proizvođače mlijeka. Kaže da je prije za tonu mineralnih đubriva (KAN) davala jedno tele i da joj ostane. Sada 3 teleta nisu dovoljna da se kupi jedna tona đubriva. G-đa Savić navodi da u njenom okruženju veliki broj manjih farmera odustaje od sjetve. Cijena pojedinih đubriva je skočila za 400%.
Sličnog je mišljenja i devetnaestogodišnji proizvođač mlijeka iz Brčko Distrikta g. Nino Rođaković koji ima 31 kravu. Po litru mlijeka dobija samo 0,63 KM. Zabrinut je za budućnost svoje proizvodnje. Farma ovog mladog momka spada među veće u Brčko Distriktu. Kakva je tek situacija kod manjih farmera?
Znači da mlijeko kao esencijalni proizvod u ljudskoj ishrani vrijedi 0,65-0,7 KM. Sa druge strane: Šoljica kafe (100 ml) košta 1,5 do 3,5 KM. Flašica vode 0,33 l u restoranu je 2 KM, u prodavnici 0,5 l je oko 1 KM. Gazirani sok 0,25 l košta 2-3 KM. Da li je to normalno?
Pored proizvođača u grupu su se uključili i predstavnici pojedinih institucija, a ovom prilikom zahvaljujemo pomoćniku Ministra poljoprivrede Republike Srpske g. Zoranu Maletiću, koji se takođe priključio ovoj grupi i na taj način dao iskrenu podršku našim naporima da se podigne standard naših proizvođača.